Kollégistáink maroknyi csapatával Pécsett jártunk, ahol az amszterdami Anne Frank Ház és a Janus Pannonius Múzeum szakmai együttműködése részeként létrejött „Ha az lehetek, aki vagyok – Anne Frank élete” című vándorkiállítást tekintettük meg a Csontváry Múzeumban.
A holokauszt kapcsán sokszor beszélünk számokról, felfoghatatlan számú ember deportálásáról, haláláról. Diák tárlatvezetők kalauzolásával ismerkedhettek meg tanulóink a kiállítás főszereplőjével, az ő életén keresztül az adott korral és az ahhoz kapcsolódó történelmi háttérrel, eseményekkel. Világhírű naplóján keresztül betekintést kaptak az európai zsidóság üldöztetésébe, melynek a vak gyűlölet és a diszkrimináció volt az alapja.
A kiállítás különlegessége az volt, hogy Anne történetén túl továbblépett a ma embere felé. Kortárs része rávilágított a sztereotípiák szerepére és az azokra épülő előítéletekre, melyek könnyen vezethetnek negatív megkülönböztetéshez és kirekesztéshez napjainkban is.
A tárlatvezetés után diákjaink rövid foglalkozás keretén belül körüljárták az identitás, a sztereotípia és a diszkrimináció fogalmát valamint foglalkoztak az emberi jogokkal is.
